2015.01.12.

Az első magyar műhold "Goodbye World" üzenettel köszönt el mindenkitől, aki a rádiójeleit vette.

 

A 2015. január 9-én (pénteken) 21 órakor készült előrejelzés szerint a Masat–1 visszatérése magyar idő szerint 2015. január 9-én 23:15 és 2015. január 10-én 0:45 között volt várható. Ebben az időszakban a visszatérés bekövetkezése egyformán valószínű volt.

 

Az utolsó beérkező online csomag helyi idő szerint 21:21:43 másodperckor érkezett be Argentínából, ezután több csomagot már nem sikerült begyűjteni. Ez részben köszönhető annak is, hogy az utolsó óráit, azaz az előrejelzett visszatérési intervallumot is vagy óceán felett töltötte, vagy olyan terület felett, ahol nem voltak számunkra adatokat gyűjtő földi állomások.

MASAT-1 – MAgyar és SATellit szavakból képzett szó – első teljesen magyar építésű műhold. A MASAT-1 az első olyan önálló űreszköz, amelyet a tervezés első lépéseitől kizárólag magyar mérnökök, illetve mérnökhallgatók terveztek és építettek. Mérete 10x10x10 cm, tömege 1kg. Adatait 437,345MHz rádióamatőr frekvencián küldte. Kedves számunkra, mert a tervezésétől a működésén keresztül tudtuk követni a visszaérkezéséig. A fellövése előtt már módunk volt tesztelni a dekódoló szoftvert, a BME épületén teszt üzemként üzemelő pikoszatellit mását. Ezután nagy izgalommal vártuk a fellövés időpontját. (2012. február 13.) Fellövése utáni, hazánkból látható első pályán már sikerült venni adását, telemetria jeleit.

A Magyar Posta az első magyar mesterséges égitest, a Masat-1 sikeres pályára állása alkalmából bélyeget, illetve első napi borítékot bocsátott ki. (2012. április 12)

A világ rádióamatőrei figyelték és vették a műhold jelét és az adatokat továbbították a BME szerverére, további adatfeldolgozásra. 32 országból érkeztek adatcsomagok. Rádióklubunkban sikerült néhány elektromos osztálynak élő bemutatót tartani.

 

Rádióklubunk tagjai otthon is lelkesen figyelték a műholdat: HG6WF - Kovách Árpád HA6VW - Hatala Lászlóné HA6VV - Hatala László HA6IGM - Szűcs György, aki egy kis kézi rádióval az udvaron is tudta venni a jeleket. HA6QL - Béres Deák Ferenc aki a legtöbb adatcsomagot vette.

A klub antennája amivel követtük a műholdat. 13elemes DL7ZB és G5500-as forgató.

Néha aggódtunk, amikor "űrszemét" közelében haladt el. Az egyik 17m-re közelítette meg. A kis méret nagy tudást takar. Kategóriájában több csúcsot döntött, a sugárzott adatmennyiség, 3D-s űrfelvételek készítése a Földről.  A projekt vezetője Dr. Gschwindt András és a konstruktőrök megérdemelten kaptak több állami elismerést.

A MASAT-1 fellövésének egy éves évfordulójára gyöngyöspatai borászok elkészítették a MASAT-1 nevű bort és egy lelkes támogató a marcipán másolatát.

Sikeresen vettük a MASAT jeleit egy USB DVB-T USB TV vevővel.

A megfigyelések elismeréseként

A két éves születésnap alkalmából rádióamatőrök felbocsájtottak egy héliumos ballonra (party ballon) szerelt jeladót a BME I épülete előtt. Morze jelekkel sugározta a "Happy Birthday Masat-1 de HA5MRC" üdvözlő szöveget. Az iskolánk néhány érdeklődő hallgatójával próbáltuk venni a ballonra szerelt adó jelét és követni amíg lehetett.

Az égi mechanika törvényei szerint lassan csökkenő pályája miatt elérkezett az idő, hogy belép a légkörbe és elég. A hazánk fölött látható utolsó pályáján még vettük a jeleit.

Bízunk benne, hogy a készülő MASAT-2 és Szmog-1 hasonló élményeket és izgalmat nyújt számunkra.